Cmentarze wojenne
Strona g艂贸wna | Odwiedzone cmentarze | Linki | 殴r贸d艂a | Mapa
 Szlakiem cmentarzy wojennych gminy Niepo墓聜omice

Szlakiem zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych gminy Niepo艂omice

W dniu 15 sierpnia zako艅czy艂em zwiedzanie cmentarzy wojennych okr臋gu IX, jako uzupe艂nienie moich podr贸偶y po tych cmentarzach postanowi艂em wyznaczy膰 i przejacha膰 rowerem szlak prowadz膮cy przez wszystkie cmentarze wojenne znajduj膮ce si臋 na terenie gminy Niepo艂omice. P臋tla ma d艂ugo艣膰 43 km, zaczyna si臋 i ko艅czy przy cmentarzu 327 (kwatera na cmentarzu parafialnym w Niepo艂omicach). Trasa jest raczej 艂atwa, tylko dojazd do ostatnich 2 cmentarzy na szlaku (379 Ochman贸w i 376 Suchoraba) jest trudniejszy ze wzgl臋du na ukszta艂towanie terenu i coraz d艂u偶sze podjazdy.


Trasa: Niepo艂omice cmentarz 327 - ul. Cmentarna, ul. D臋bowa, ul. Wyzwolenia, ul. Sikorskiego, ul. Boche艅ska, cmentarz 328 - ul. Bohater贸w Getta, ul. Boche艅ska, ul. Rynek, ul. Zamkowa, ul. Kolejowa, cmentarz 326 - ul. Wimmera, ul. Akacjowa, ul. Na Tamie, ul. S艂oneczna, ul. Trudna, ul. Zabierzowska, Wola Batorska skr臋t w prawo pod stacj臋 benzynow膮, cmentarz 324 ko艂o zabudowa艅 dawnego SKR (cmentarz ogrodzony i dost臋pny tylko z terenu firmy znajduj膮cej si臋 na terenie by艂ego SKR), Droga Kr贸lewska - Sitowiec - cmentarz 325, Droga Kr贸lewska szlakiem czerwonym rowerowym w kierunku Niepo艂omic, ul. Stani膮tecka - cmentarz 329, Stani膮tki pod szko艂臋, Pod艂臋偶e - cmentarz 331, Pod艂臋偶e pod stacj臋 kolejow膮 - cmentarz 330, bocznymi uliczkami do skrzy偶owania z drog膮 964 w Zakrzowie, drog膮 964 do Ochmanowa - cmentarz 379, Ochman贸w czarn膮 艣cie偶k膮 rowerow膮 do Bodzanowa, zielon膮 艣cie偶k膮 rowerow膮 do Szczyg艂owa i dalej w kierunku Zab艂ocia, Suchoraba - cmentarz 376, Zag贸rze, Stani膮tki, z ulicy Stani膮teckiej w lewo w las, 艣cie偶k膮 le艣n膮, dalej polnymi drogami pod cmentarz 327.


Cmentarz 327 - Niepo艂omice (cm. parafialny) - start

Na terenie gminy Niepo艂omice znajduj臋 si臋 a偶 10 cmentarzy wojennych zbudowanych przez Wydzia艂 Grob贸w Wojennych w Krakowie. 8 cmentarzy nale偶y do IX okr臋gu cmentarnego - Bochnia, 1 do X okr臋gu cmentarnego - Limanowa i 1 do XI okr臋gu cmentarnego - Twierdzy Krak贸w. Trasa jak ju偶 wspomnia艂em zaczyna si臋 przy cmentarzu nr 327 - jest to 艣redniej wielko艣ci kwatera znajduj膮ca si臋 na cmentarzu parafialnym w Niepo艂omicach - bramka od strony ulicy cmentarnej. Jest to najwi臋kszy cmentarz na terenie gminy, pochowano na nim 艂膮cznie 76 偶o艂nierzy. Cmentarz ten w wyniku licznych niedba艂ych remont贸w praktycznie ca艂kowicie zatraci艂 pierwotny charakter. Obecnie trwaj膮 starania gminy o remont cmentarza 327 maj膮cy na celu przywr贸cenie mu pierwotnego wygl膮du.

>>> Wi臋cej informacji o cmentarzu 327


Cmentarz 328 - Niepo艂omice (kirkut) - 1,76 km

Cmentarz nr 328 znajdowa艂 si臋 na terenie kirkutu 偶ydowskiego przy ulicy Bohater贸w Getta, by艂a to pojedyncza mogi艂a - Austriaka - Josefa AUSTERWEILA. W czasie II wojny 艣wiatowej Niemcy zniszczyli kirkut i wraz wspomnian膮 mogi艂膮, obecnie na uporz膮dkowanym kirkucie, nie ma 艣ladu po grobie 偶o艂nierza z I wojny 艣wiatowej.

>>> Wi臋cej informacji o cmentarzu 328


Cmentarz 326 - Niepo艂omice (dawna stacja PKP) - 4,40 km

Cmentarz nr 326 znajdowa艂 si臋 ko艂o dawnej stacji PKP w Niepo艂omicach przy ulicy Kolejowej. Obecnie stacji ju偶 nie ma a w miejscu dawnych tor贸w kolejowych przebiega ul. Wimmera. Cmentarz 326 zosta艂 zlikwidowany w latach 30-tych XX wieku, cia艂a ekshumowano i przeniesiono na cmentarz 327. W miejscu dawnego cmentarza 326 pozosta艂 betonowy krzy偶, prawdopodnie na jego lico by艂 na艂o偶ony kiedy艣 du偶y krzy偶 偶eliwny typu austriackiego, ale obecnie nie ma po nim 艣ladu.

>>> Wi臋cej informacji o cmentarzu 326


Cmentarz 324 - Wola Batorska (ko艂o dawnego SKR) - 10,43 km

Cmentarz nr 324 znajduj臋 si臋 na Woli Batorskiej ko艂o zabudowa艅 dawnego SKR, obecnie mie艣ci si臋 tam jaka艣 firma, kt贸ra ma zabezpiecz膮膰 dost臋p do cmentarza. Bramka na cmentarz znajduje za cmentarzem w艂a艣nie od strony budynk贸w tej firmy. Nigdy nie pr贸bowa艂em si臋 tam dosta膰 t膮 drog膮, rok temu mo偶na by艂o przej艣膰 jeszcze przez pola, jednak obecnie cmentarz ze wszystkich stron jest zagrodzony, co bardzo utrudnia dost臋p - szkoda, 偶e gmina sprzedaj膮c dzia艂ki ko艂o cmentarza nie zadba艂a o w艂a艣ciwy i swobodny dost臋p do obiektu. Sam cmentarzyk jest niewielki, w kszta艂cie prostok膮ta, wed艂ug danych 藕r贸d艂owych pochowano na nim 13 Austriak贸w.

>>> Wi臋cej informacji o cmentarzu 324


Cmentarz 325 - Sitowiec (Droga Kr贸lewska) - 12,09 km

Jad膮c od cmentarza 324 drog膮 w kierunku Puszczy Niepo艂omickiej wyjedziemy wprost na cmentarz 325 znajduj膮cy si臋 na Sitowcu przy pomnniku przyrody D膮b Batorego (obecnie nowy d膮b zasadzony w miejscu starego). Tym razem nie mamy 偶adnego problemu z dost臋pem do cmentarza, obiekt prezentuje si臋 do艣膰 dobrze, w tym roku zosta艂 uporz膮dkowany i ponownie oznaczony - znajduj臋 si臋 tu tabliczka informuj膮ca o charakterze obiektu, cho膰 do 艣cis艂o艣ci danych na niej zawartych mo偶na mie膰 w膮tpliwo艣ci. By艂em w tym miejsu kilka razy i cmentarz jest regularnie sprz膮tany, trawa wykoszona. Stan zachowania obiektu r贸wnie偶 nie jest z艂y, cho膰 niekt贸re krzy偶e s膮 cz臋艣ciowo uszkodzone, zmienione jest te偶 ogrodzenie.

>>> Wi臋cej informacji o cmentarzu 325


Cmentarz 329 - Podborze (ul. Stani膮tecka) - 17,26 km

Cmentarz 329 znajduj臋 si臋 na Podborzu - na granicy Niepo艂omic i Stani膮tek przy ulicy Stani膮teckiej. Jest to niewielki obiekt zbudowany przy istniej膮cej wcze艣niej kapliczce. Stan zachowania cmentarza dobry, ze wzgl臋du na znajduj膮c膮 si臋 tu kapliczk臋, obiekt jest te偶 regularnie porz膮dkowany. Je艣li kto艣 niewiele je藕dzi na rowerze lub nie ma ochoty si臋 m臋czy膰 to proponuj臋 tu zako艅czy膰 tras臋. Dojazd do kolejnych obiekt贸w, zwi膮zany jest ju偶 z pokonaniem pewnych, pocz膮tkowo niewielkich, ale czasem coraz trudniejszych podjazd贸w.

>>> Wi臋cej informacji o cmentarzu 329


Cmentarz 331 - Pod艂臋偶e (ko艂o szko艂y) - 20,79 km

Cmentarz 331 w Pod艂臋偶u znajduje si臋 w pobli偶u szko艂y w od艂eg艂o艣ci oko艂o 3 km od cmentarza 329, trzeba przejacha膰 przez Stani膮tki i skierowa膰 si臋 na Pod艂臋偶e, po drodze mamy dwa niewielkie podjazdy. Cmentarz 331 zosta艂 za艂o偶ony ko艂o kapliczki z 1813 roku, prawdopodnie w ko艅cu lat 20-tych, b膮d藕 na pocz膮tku lat 30-tych XX wieku zosta艂 zlikwidowany i cia艂a przeniesiono na cmentarz 327, kapliczka pozosta艂a i obecnie znajduje si臋 na prywatnej posesji. By艂em tu po raz trzeci, a dopiero pierwszy raz uda艂o mi si臋 wej艣膰 na teren posesji i sfotografowa膰 obiekt. W艂a艣ciciel z kt贸rym porozmawia艂em, pokaza艂 mi kapliczk臋 i poinformowa艂, 偶e jest ona z czas贸w napoleo艅skich - mo偶e to potwierdza膰 data 1813 znajduj膮 si臋 na kapliczce, pokaza艂 mi r贸wnie偶 gdzie znajdowa艂y si臋 groby i wspomnia艂, 偶e zosta艂y zlikwidowane w latach 50-tych XX wieku. Z tak膮 informacj膮 spotka艂em si臋 po raz pierwszy, cho膰 akurat je艣li chodzi o ten obiekt s膮 du偶e rozbie偶no艣ci w opracowaniach dotycz膮cych tematyki cmentarzy.

>>> Wi臋cej informacji o cmentarzu 331


Cmentarz 330 - Pod艂臋偶e (ko艂o stacji PKP) - 22,29 km

Cmentarz 330 w Pod艂臋偶u znajduje si臋 ko艂o stacji PKP, trzeba wjecha膰 na peron i skr臋ci膰 w lewo, a nast臋pnie jecha膰 艣cie偶k膮 wzd艂u偶 dworcowych zabudowa艅. By艂em tu wcze艣niej dwa razy, ale zawsze na wiosn臋 i wtedy nie mia艂em wi臋kszych problem贸w z dost臋pem do obiektu, tym czasem okaza艂o si臋, 偶e dojechanie do cmentarza w sierpniu jest sporym wyczynem. W pewnym momencie 艣cie偶ka si臋 ko艅czy i dalsza droga jest mocno zaro艣ni臋ta, na wiosn臋 cmentarz by艂 nie藕le widoczny z nasypu kolejowego, tym czasem w sierpniu nie wida膰 go wcale, gdbym nie wiedzia艂 gdzie mam zej艣膰 to pewnie bym nie trafi艂. Sam cmentarz te偶 jest bardzo zaro艣ni臋ty, wida膰 w zasadzie tylko krzy偶 centralny, a chwasty i tak s膮 ju偶 prawie tak wysokie jak sam krzy偶. Postanowi艂em nie przedziera膰 si臋 do samego obiektu i zrobi膰 zdj臋cia z daleka, po powrocie na nasyp kolejowy poszed艂em dalej i po pokonaniu 100 metr贸w wida膰 cmentarz z nasypu, polecam jednak przyjecha膰 tu raczej wiosn膮 lub jesieni膮 bo obecnie zwiedzenie cmentarza jest prawie niemo偶liwe. Przyda艂aby si臋 droga dojazdowa do obiektu i regularna opieka nad cmentarzem.

>>> Wi臋cej informacji o cmentarzu 330


Cmentarz 379 - Ochman贸w - 26,53 km

Cmentarz 379 znajduj臋 si臋 Ochmanowie na granicy gminy Niepo艂omice. W rejestrach austriackich cmentarz zlokalizowano w Ma艂ej Wsi i nale偶y do XI okr臋gu cmentarnego - Twierdzy Krak贸w. Do cmentarza pojecha艂em najpierw bocznymi drogami do Zakrzowa, tam jednak trzeba wyjecha膰 na ruchliw膮 drog臋 964 prowadz膮c膮 do Wieliczki, jazd臋 na rowerze dodatkowo utrudniaj膮 coraz wi臋ksze podjazdy. Obiekt 379 zosta艂 zlikwidowany, a cia艂a przeniesiono na cmentarz w Ma艂ej Wsi - ich obecna lokalizacja jest niemo偶liwa do ustalenia. W miejscu pierwotnej lokalizacji pozosta艂 tylko pomnik centralny - orze艂 ustawiony na wysokim postumencie. Stan pomnika dobry, kilka lat temu zosta艂 odnowiony.

>>> Wi臋cej informacji o cmentarzu 379


Cmentarz 376 - Suchoraba - 33,65 km

Ostatni fragment mojego szlaku zwi膮zany z dotarciem do cmentarza 376 w Suchorabie jest zdecydowanie najtrudniejszy, cho膰 moim zdaniem wybra艂em i tak prostszy podjazd pod cmentarz. Z Ochmanowa pojecha艂em za oznaczeniemi czarnego szlaku rowerowego pod Ko艣ci贸艂 w Bodzanowie, potem za znakami szlaku zielonego do Szczyg艂owa i dalej przez Zab艂ocie do Suchoraby. Cmentarz 376 znajduj臋 si臋 na wysoko艣ci przesz艂o 300 m nmp, wi臋c trzeba troch臋 w g贸r臋 podjecha膰, jest to jednak bardzo 艂adnych odcinek z pi臋knymi widokami. Mo偶liwy jest te偶 podjazd od strony drogi nr 4 pod szko艂臋 w Suchorabie i dalej w g贸r臋 w kierunku cmentarza - podjazd jest kr贸tszy ale znacznie trudniejszy. Obiekt 376 nale偶y do X okr臋gu cmentarnego - Limanowa, jest to niewielki cmentarz o nieregularnym kszta艂cie. Obiekt prezentuj臋 si臋 bardzo 艂adnie, kilka lat temu zosta艂 gruntownie odnowiony i jest systematycznie porz膮dkowany, niestety wandale zd膮rzyli ju偶 kilka krzy偶y uszkodzi膰. Cmentarz na pewno wart jest odwiedzenia, r贸wnie偶 ze wzgl臋du na pi臋kn膮 tras臋 widokow膮 jaka do niego prowadzi.

>>> Wi臋cej informacji o cmentarzu 376


Cmentarz 327 - Niepo艂omice - 43,07 km - koniec trasy

Po pokonaniu 43 km kilometr贸w wracam na miejsce startu - tras臋 t膮 oznaczam jako Szlak zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych w gminie Niepo艂omice - zapraszam do zwiedzania w/w obiekt贸w.

 Ostatnio odwiedzone
Gierczyce-Czy縴czka
Cmentarz nr 336 - Gierczyce-Czy偶yczka
(2013-11-10)
Gr阞osz體 <br>(cmentarz paraf.)
Cmentarz nr 250 - Gr臋bosz贸w
(cmentarz paraf.)
(2013-09-08)
Otfin體
Cmentarz nr 252 - Otfin贸w
(2013-09-08)
Miechowice Ma砮
Cmentarz nr 254 - Miechowice Ma艂e
(2013-09-08)
Wietrzychowice <br>(cm. paraf.)
Cmentarz nr 255 - Wietrzychowice
(cm. paraf.)
(2013-09-08)
www.cmentarze.jasonek.pl © Copyright 2008-2024 Jasonj Analiza ogl眃alno禼i witryny