Numer cmentarza: 327 Lokalizacja: Niepo艂omice (kwatera na cm. paraf.) - okr脛聶g IX Bochnia Projektant: Franz Stark Odwiedzony: 2010-11-01 - rowerem Lokalizacja (gps): 50 01′43,1 N; 20 12′39,9 E Cmentarz na mapie:zobacz
Dane Pochowani: 57 Austriak贸w, 9 Rosjan oraz 8 偶o艂nierzy Wojska Polskiego pochowanych po 1918 roku
Data 艣mierci:11.1914, 1917 oraz 1919-22 (Drogomir)
殴r贸d艂o danych:
J. Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918) : wykazy poleg艂ych i zmar艂ych pochowanych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej. T. 3, Tarn贸w : Muzeum Okr臋gowe, 2005.
Cmentarz nr 327 jest cz臋艣ci膮 cmentarza parafialnego w Niepo艂omicach. Na cmentarz mo偶na dojecha膰 z pod ko艣cio艂a znajduj膮cego si臋 w rynku - ulicami Pi臋kna i Cmentarna. Cmentarz wojskowy jest wyra藕nie wydzielony od reszty grob贸w na cmentarzu parafialnym, z tym偶e opr贸cz grob贸w 偶o艂nierzy z I wojny 艣wiatowej s膮 tam te偶 nagrobki 偶o艂nierzy z innych okres贸w.
聽
We wrze艣niu i pa藕dzierniku 2010 r. przeprowadzono kapitalny remont cmentarza 327 i przywr贸cono mu stan zbli偶ony do pierwotnego za艂o偶enia. Dwa lata temu gdy zainteresowa艂em si臋 cmentarzami wojennymi zwr贸ci艂em uwag臋 mojemu ojcu, kt贸ry jest radnym miejskim na zniszczenia kwatery wojennej. Sprawa trafi艂a do Burmistrza Miasta i Gminy, p贸藕niej przeprowadzi艂em jeszcze kr贸tk膮 prezentacj臋 dotycz膮c膮 cmentarza dla komisji rady miejskiej i sprawa remontu ruszy艂a. Dokumentacj臋 historyczno-odtworzeniow膮 wykona艂 Pan Jerzy Drogomir i dzi艣 mamy w Niepo艂omicach pi臋kny odnowiony cmentarz wojenny. Stan cmentarza przed remontem i moje poszukiwania dotycz膮ce jego pierwotnego wygl膮du mo偶na zobaczy膰 tu.
W dniu 1 listopada 2010 r. nast膮pi艂o otwarcie i po艣wi臋cenie cmentarza po remoncie - wi臋cej informacji poni偶ej.
W Dniu Wszystkich 艢wi臋tych - 1 listopada 2010 r. mia艂o miejsce otwarcie i po艣wi臋cenie wyremontowanego cmentarza 327 - poni偶ej fotorelacja.
聽
Po mszy 艣wi臋tej odprawionej na cmentarzu, ksi臋偶a i zaproszeni go艣cie udali si臋 do kwatery 偶o艂nierzy z I wojny. W obecno艣ci poczt贸w sztandarowych dru偶yn harcerskich i niepo艂omickich szk贸艂 ksi膮dz proboszcz po艣wi臋ci艂 cmentarz. Delegacja Rady Miejskiej na czele z Burmistrzem oraz delegacja Szko艂y Podstawowej w Niepo艂omicach z艂o偶y艂y kwiaty pod 艣cian膮 pomnikow膮 cmentarza. Nast臋pnie odczytano kilka informacji o akcji budowy cmentarza (prawie s艂owo w s艂owo odpisane z mojej strony) oraz nazwiska poleg艂ych 偶o艂nierzy. Niestety pope艂nio b艂膮d infomuj膮c zgromadzonych, 偶e wi臋kszo艣膰 偶o艂nierzy poleg艂o w 1918, co jest oczywi艣cie nie prawd膮, 偶o艂nierze tu pochowani polegli w 1914 r., a pochowani tu 偶o艂nierze WP z garnizonu niepo艂omickiego polegli w 1919-1920 r. Ca艂膮 imprez臋 filmowa艂a Telewizja Krak贸w, a po艣wi臋cenie cmentarza wojskowego og艂膮da艂o bardzo wielu ludzi obecnych na cmentarzu.