Cmentarze wojenne
Strona g艂贸wna | Odwiedzone cmentarze | Linki | 殴r贸d艂a | Mapa
 Zachodniogalicyjskie Cmentarze Wojenne

Budowa cmentarzy wojennych

3 listopada 1915 roku w wiede艅skim Ministerstwie Wojny utworzony zosta艂 Wydzia艂 Grob贸w Wojennych (niem. Kriegsgraber Abteilung), posiadaj膮cy szerokie uprawnienia. R贸wnocze艣nie powo艂ano jego terenowe odpowiedniki, powi膮zane z dow贸dztwami korpus贸w armii. Zadaniem Wydzia艂u i jego terenowych filii by艂o ewidencjonowanie poleg艂ych, ekshumowanie i komasowanie zw艂ok na wybranych miejscach, a tak偶e projektowanie, budowa i dekoracja cmentarzy wojennych. Zadania te realizowano wsz臋dzie tam, gdzie walczy艂y armie austriackie: w Serbii, Dolomitach W艂oskich, Karpatach Wschodnich, nad Piaw膮, na Wo艂yniu oraz oczywi艣cie na terenie ca艂ej prawie Galicji. Okazuje si臋 偶e jedynie w Galicji Zachodniej, w Oddziale Grob贸w Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie dzi臋ki sprawno艣ci organizacyjnej dow贸dc贸w: Rudolfa Brocha i Hansa Hauptmanna, uda艂o si臋 spraw臋 doprowadzi膰 prawie do ko艅ca (cyt. wikipedia).

Dowiedz si臋 wi臋cej o cmentarzach wojennych i o tym co znajdziesz na mojej stronie

Warto przeczyta膰 na stronie

>>> o podziale na okr臋gi cmentarne

>>> o krzy偶ach nagrobnych

>>> szlak zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych w gminie Niepo艂omice !!!

 Nowo艣ci i artyku艂y

W tym miejscu zamierzam informowa膰 o wszystkich nowo艣ciach, kt贸re pojawi膮 si臋 na mojej stronie oraz zamieszcza膰 artyku艂y dotycz膮ce Zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych - zar贸wno mojego autorstwa jak i znalezione w sieci.

Geocaching a Zachodniogalicyjskie Cmentarze Wojenne
autor: Jerzy Jasonek data: 2013-12-02 kategoria: nowo艣ci na stronie

Ostatnio zainteresowa艂em si臋 zabaw膮 o nazwie geocaching, polegaj膮c膮 na odszukiwaniu w terenie skrytek stworzonych przez innych uczestnik贸w zabawy. List臋 skrytek (keszy) mo偶na znale藕膰 na stronie geocaching.pl lub opencaching.pl - podstaw膮 do rozpocz臋cia szukania s膮 umieszczone na tych stronach wsp贸艂rz臋dne GPS, opr贸cz nich mo偶emy te偶 znale藕膰 opisy punkt贸w, komentarze innych uczestnik贸w zabawy i zdj臋cia.

>>> czytaj wi臋cej...

 

Album Cmentarze I wojny 艣wiatowej w Polsce po艂udniowo-wschodniej
autor: Jerzy Jasonek data: 2013-06-26 kategoria: nowo艣ci na stronie

Wydawnictwo Dragon z Bielska Bia艂ej wyda艂o ksi膮偶k臋 - album "Cmentarze I wojny 艣wiatowej w Polsce po艂udniowo-wschodniej". W albumie znalaz艂o si臋 kilka zdj臋膰 mojego autorstwa, kt贸re zrobi艂em podczas odwiedzin na cmentarzach wojennych, a kt贸re to zdj臋cia redaktorzy wypatrzyli w艂a艣nie na mojej stronie.

W ramach wynagrodzenia za zdj臋cia dosta艂em jeden egzemplarz w/w publikacji. Ksi膮偶ka nastawiona jest na pokazanie wybranych cmentarzy wojennych na zdj臋ciach, jest co prawda jakie艣 wprowadzenie, a potem kr贸tkie om贸wienie przedstawianych cmentarzy, ale wa偶ne tak naprawd臋 s膮 przede wszystkim zdj臋cia - jest to przede wszystkim album zdj臋膰 z cmentarzy wojennych. Autorzy publikacji wybrali, tylko niekt贸re obiekty - ich zdaniem najciekawsze co spowodowa艂o, 偶e z najbardziej interesuj膮cego mnie okr臋giu IX - Bochnia wybrali dos艂ownie trzy cmentarze. Jest to chyba najs艂abiej opracowany okr臋g w ca艂ej ksi膮偶ce - szkoda, ale z drugiej strony w ko艅cu wszystkie cmentarze z okr臋gu IX znam, wi臋c na zdj臋ciach mog臋 poogl膮da膰 obiekty na kt贸rych nie by艂em.

Ksi膮偶ka na stronie wydawnictwa kosztuj臋 29,95 z艂 - www.

 

Wielka Wojna w Bochni i okolicy
autor: Jerzy Jasonek data: 2012-12-12 kategoria: artyku艂y

Na stronie Pana Janusza Paproty www.bochenskiedzieje.pl pojawi艂y si臋 trzy artyku艂u dotycz膮ce tematyki I wojny 艣wiatowej na terenie Bochni i okolic. Pierwszy to aktualizowana wersja artyku艂u pt. "Cmentarze z I wojny 艣wiatowej" w kt贸rym mo偶emy poczyta膰 o cmentarzach na terenie ziemi boche艅skiej jakie pozosta艂y po dzia艂aniach wojennych 1914 roku. Dwa kolejne ca艂kiem nowe artyku艂y to jakby uzupe艂nienie artyku艂yu o cmentarza, opisuj膮 dzia艂ania wojenne na terenie Bochni i okolic w roku 1914 - Polecam.

- Wielka wojna w Bochni i okolicy (cz. 1)

- Wielka wojna w Bochni i okolicy (cz. 2)

 

Cmentarze wojenne nr 299, 311 i 312
autor: Jerzy Jasonek data: 2012-09-30 kategoria: nowo艣ci na stronie

W dniu 30 wrze艣nia postanowi艂em wybra膰 si臋 na wycieczk臋 rowerow膮 po Pog贸rzu Boche艅skim w celu odwiedzenia cmentarzy wojennych nr 299 w Lipnicy Murowanej, 311 w Nowym Wi艣niczu i 312 w Starym Wi艣niczu. Te obiekty to 3 z 4 cmentarzy okr臋gu IX kt贸rych jeszcze w tym roku nie odwiedzi艂em. Najwi臋cej zmieni艂o si臋 i to na lepsze na cmentarzu w Lipnicy Murowanej - wida膰 艣lady niedawnego remontu a mo偶e raczej porz膮dkowania cmentarza, poprawiono ogrodzenie, wykoszono traw臋, cmentarz wygl膮da 艂adnie. W Nowym Wi艣niczu na obu kwaterach nic si臋 nie zmieni艂o i wygl膮daj膮 one dobrze. Niestety w Starym Wi艣niczu, te偶 nic si臋 nie zmieni艂o - cmentarz wygl膮da fatalnie i tylko kilka jego element贸w wskazuj臋 na obiekt na kt贸rym s膮 pochowani 偶o艂nierze z okresu I wojny.

>>> czytaj wi臋cej...

 

Cmentarz legionowy Krzywop艂oty - Bydlin
autor: Jerzy Jasonek data: 2012-09-15 kategoria: nowo艣ci na stronie

W dniu 15 wrze艣nia bra艂em udzia艂 w zawodach na orientacje BSOrient, jeden z punkt贸w by艂 zlokalizowany w ruinach zamku Bydlin w pobli偶u kt贸rego znajduj臋 si臋 mogi艂a legionowa. Teren ten by艂 miejscem bitwy (potyczki) pod Krzywop艂otami w dniach 17-18 listopada 1914 roku. Polegli zostali pochowani na cmentarzu chyba w Bydlinie, bo zamek po drugiej stronie drogi jest w Bydlinie, Krzywop艂oty te偶 s膮 blisko. Z wiadomo艣ci znalezionych w necie wynika, 偶e potyczka odby艂a si臋 na bagnach pomi臋dzy Bydlinem a Za艂臋偶em.

By艂em ko艂o tego cmentarza ju偶 dwa razy, ale samej mogi艂y nie widzia艂em tym razem mimo i偶 czas na zawodach mnie goni艂 to postanowi艂em jednak wst膮pi膰 i zrobi膰 kilka fotek.

>>> czytaj wi臋cej...

 

Poprzednia strona | 1 / 5 | Nast臋pna strona

 Ostatnio odwiedzone
Gierczyce-Czy縴czka
Cmentarz nr 336 - Gierczyce-Czy偶yczka
(2013-11-10)
Gr阞osz體 <br>(cmentarz paraf.)
Cmentarz nr 250 - Gr臋bosz贸w
(cmentarz paraf.)
(2013-09-08)
Otfin體
Cmentarz nr 252 - Otfin贸w
(2013-09-08)
Miechowice Ma砮
Cmentarz nr 254 - Miechowice Ma艂e
(2013-09-08)
Wietrzychowice <br>(cm. paraf.)
Cmentarz nr 255 - Wietrzychowice
(cm. paraf.)
(2013-09-08)
www.cmentarze.jasonek.pl © Copyright 2008-2024 Jasonj Analiza ogl眃alno禼i witryny