Po wczorajszej ma艂o udanej pr贸bie zdobycia Pasierbieckiej G贸ry (10 miejsce w rankingu najtrudniejszych polskich podjazd贸w szosowych), dzi艣 postanowi艂em poje藕dzi膰 po g贸rka w okolicach Bochni przy okazji odwiedzaj膮c cmentarze wojenne okr臋gu IX.
Na pocz膮tek pojecha艂em do Sobolowa, przez Gierczyce, pag贸rkowat膮 tras膮 przez Nieszkowice Ma艂e i Stradomk臋. Na ostatnim odcinku wybra艂em skr贸t wzd艂u偶 rzeki Stradomki po betonowych p艂ytach i tak dojecha艂em do cmentarza parafialnego w Sobolowie, gdzie znajduje si臋 cmentarz wojenny nr 339 z okresu I wojny. Zrobi艂em kilka fotek i stwierdzi艂em, 偶e cmentarz wojenny Sobolowie wygl膮da coraz gorzej. Poch贸wki pojawi艂y si臋 nowe groby cywilne w obr臋bie kwatery, podniszczone s膮 te偶 tablice i napisy na krzy偶u centralnym. Po chwili by艂em ju偶 pod ko艣cio艂em w Sobolowie, gdzie rozpocz膮艂em podjazd pod Zoni臋 - podjazd ten jest opisany tu cho膰 nie pokonywa艂em go dok艂adnie w ten sam spos贸b bo zrobi艂em skr贸t na cmentarz w Sobolowie wzd艂u偶 Stradomki i tym samym omin膮艂em pocz膮tkowy etap podjazdu, nie mniej to co najtrudniejsze by艂o dopiero przede mn膮. Pocz膮tek podjazdu jest gdzie tak do granicy 300 m npm, p贸藕niej zaczyna si臋 bardzo ci臋偶ko, trzy kolejne mega strome 艣cianki rozdzielone kr贸tkimi odcinkami o troch臋 ni偶szej stromi藕nie zaprowadz膮 nasz do Zonii na szczy wzniesienia na wysoko艣ci oko艂o 400 m npm (po wyje藕dzie z lasu - kapliczka z krzy偶em na skrzy偶owaniu- to punkt kulminacyjny). Serwis Strava wyznaczy艂 na najbardziej stromy odcinku podjazdu premi臋 4 kategorii (1,4 km; 9,6 艣r. nachylenie; 艣r. pr臋dko艣膰 8,9; czas: 09:19; VAM 850; Moc 257 Wat) - pojecha艂em, wi臋c ten podjazd ca艂kiem sprawnie, mimo i偶 podczas ca艂ej wycieczki czu艂em si臋 raczej s艂abo. Dalej zjazd na kt贸rym po prawej stronie mijamy kolejny cmentarz wojenny nr 341 - Wola Nieszkowska - Zonia. Zatrzyma艂em si臋, zrobi艂em kilka zdj臋膰, cmentarz jest w stanie bardzo dobry, a po chwili ruszy艂em w d贸艂 do Woli Nieszkowskiej, chwila przerwy na prze艂臋czy, widoki raczej kiepskiej, wielkie ciemne chmury burzowe, zas艂ania艂y widoki. Po chwili p臋dzi艂em ju偶 w d贸艂 do Zawady, gdzie mia艂em podje偶d偶a膰 pod Czy偶yczk臋, ale ostatniej chwili st
ierdzi艂em, 偶e pojad臋 do Pogwizdowa i dalej do Bochni (kiedy艣 jecha艂em t膮 drog膮 z tym, 偶e w przeciwnym kierunku..
Od Zawady najpierw troch臋 w d贸艂 po chwili by艂em pod zabytkowym ko艣cio艂em 艣w. Szymona i Tadeusza Judy w Pogwizdowie. Kilka fotek i po chwili ju偶 kr臋ci艂em na do艣膰 stromym poje藕dzie w kierunku Kopalin i Bochni. Po dojechaniu do skrzy偶owania z drog膮 na Czy偶yczk臋 podjazd si臋 sko艅czy艂 i pop臋dzi艂em w d贸艂 do Bochni. Po zje藕dzie zn贸w pod g贸r臋 w Do艂uszycach, gdzie zrobi艂em fotk臋 z 艂adnym widokiem na Bochnie i na szczycie wzniesienia pop臋dzi艂em boczn膮 drog膮 do Bochni. W Bochni postanowi艂em jeszcze podjecha膰 pod wzg贸rze Krzeczk贸w, na kt贸rym znajduje si臋 cmentarz wojenny nr 313. Podjazd pod Krzeczk贸w spod Hali Targowej jest kr贸tki, ale mega stromy, jako艣 jednak podjecha艂em i zatrzyma艂em si臋 pod bram膮 kirkutu na kt贸rym znajduje si臋 kwatera wojenna. Na teren kirkutu niestety nie wszed艂em, bo jest on zamkni臋ty i mo偶na tam wej艣膰 tylko z opiekunem cmentarza. Po chwili pop臋dzi艂em wi臋c w d贸艂, po drodze robi膮c jeszcze fajn膮 fotk臋 z widokiem na ko艣ci贸艂 艣w. Miko艂aja. Na koniec pojecha艂em jeszcze na cmentarz komunalny w celu odwiedzenia kwatery wojennej nr 314, na cmentarz wszed艂em bram膮 g艂贸wn膮, mimo i偶 do interesuj膮cej mnie kwatery naj艂atwiej jest dosta膰 si臋 z drugiej strony. Sfotografowa艂em bram臋 g艂贸wn膮 z dat膮 za艂o偶enia cmentarza - 1787 i po przej艣ciu przez cmentarz doszed艂em do interesuj膮cej mnie kwatery. Reprezentacyjny cmentarz okr臋gu IX - Bochnia, jest w doskona艂ym stanie i zadbany, szkoda 偶e wszystkie cmentarze wojenne tak si臋 nie prezentuj膮.
Pozosta艂 mi ju偶 tylko powr贸t do domu, podjecha艂em pod osiedle Niepodleg艂o艣ci i dalej na G贸rny Go艣ciniec, kt贸rym dojecha艂em do 艁apczycy, po drodze obserwuj膮c b艂yskawice przecinaj膮ce niebo gdzie艣 nad Zoni膮, ja na szczycie by艂em ju偶 w domu, wi臋c burz膮 nie musia艂em si臋 ju偶 przejmowa膰. Wycieczka udana, cho膰 forma by艂a s艂aba, bola艂y mi nogi, by艂o gor膮co i duszno, wi臋c jazda po g贸rkach by艂a ci臋偶ka, ale jako艣 si臋 uda艂o:)
>>> Rozwi ca硑 tekst
>>> Zwi tekst