Operacja limanowsko-艂apanowska, kt贸rej pok艂osiem s膮 cmentarze wojenne na terenie boche艅szczyzny prowadzona by艂a w grudniu 1914 roku - zima by艂a sroga, nie tak jak w tym roku, ale akurat w ostatnim tygodniu troch臋 popada艂o postanowi艂em, wi臋c sfotografowa膰 cmentarze wojenne w zimowej scenerii.
14 stycznia by艂em w Bochni i zrobi艂em kilka fotek na cmentarzu 314 - reprezentacyjnym cmentarzu okr臋gu IX, kt贸ry obecnie jest cz臋艣ci膮 cmentarza komunalnego.
21 stycznia pojecha艂em do Niepo艂omic i odwiedzi艂em cmentarz wojenny nr 327 znajduj膮cy si臋 na terenie cmentarza parafialnego.
W drodze powrotnej postanowi艂em odwiedzi膰 jeszcze wzg贸rze Czy偶yczka na kt贸rego szczycie znajduj臋 si臋 cmentarz nr 336. Pierwsze zdj臋cia tego obiektu, to widok na wzg贸rze z drogi 967, a wi臋c z tzw. traktu lwowskiego w kierunku Krakowa. W roku 1914 to t膮 drog膮 pod膮偶a艂y wojska rosyjskie na Krak贸w, a g贸ruj膮ca na traktem Czy偶yczka by艂a doskona艂ym miejscem do ostrza艂u wojsk pod膮偶aj膮cych traktem lwowskim, st膮d tak zaciek艂e walki o to wzg贸rze. Na szczycie Patrii zima na ca艂ego, m贸j samoch贸d do szczytu nie dojecha艂 i ostatnie metry musia艂em pokona膰 na nogach, uda艂o mi si臋 trafi膰 moment, gdy akurat pi臋knie 艣wieci艂o s艂o艅ce. Zrobi艂em kilka fotek cmentarza i widok贸w, kt贸re mo偶emy podziwia膰 ze szczytu wzg贸rza. Niestety jedna rura z ogrodzenia cmentarza zosta艂a wyrwana lub mo偶e sama przerdzewia艂a i odpad艂a.
Zapraszam do odwiedzenia kart cmentarzy:
- 314 - Bochnia,
- 327 - Niepo艂omice,
- 336 - Gierczyce - Czy偶yczka.
>>> cofnij