Przy okazji szkolenia w Krakowie, odwiedzi艂em kirkut 偶ydowski przy ulicy Miodowej, na cmentarzu tym by艂em ju偶 3 lata temu w poszukiwaniu mogi艂 偶o艂nierzy z okresu I wojny oznaczonych jako cmentarz wojenny nr 387. Dzi艣 postanowi艂em zrobi膰 ma艂膮 aktualizacj臋 zdj臋膰 tego cmentarza a przy okazji przytoczy膰 kilka istotnych informacji o cmentarzu 偶ydowskim.
Kirkut przy ulicy Miodowej to tzw. Nowy cmentarz 偶ydowski, zosta艂 za艂o偶ony na terenie dzielnicy Kazimierz w roku 1800 i jest jednym z niewielu wci膮偶 czynnych cmentarzy 偶ydowskich w Polsce. Cmentarz fukcjonowa艂 od roku 1800 (dzi艣 mo偶emy znale藕膰 tam nagrobki nawet z roku 1809) do II wojny 艣wiatowej, kiedy to Niemcy zamkn臋li cmentarz a najcenniejsze pomniki sprzedali. Cz臋艣膰 macew zosta艂a wykorzystana przez Niemc贸w jako p艂yty chodnikowe w obozie w P艂aszowie. Kilka lat po wojnie (w latach 50-tych) dzi臋ki pomocy Joint Distribution Committee cmentarz poddano renowacji, cz臋艣膰 wywiezionych p艂yt nagrobnych wr贸ci艂o na cmentarz i zosta艂o ponownie ustawionych lub wmurowanych w ogrodzenie. Z niekt贸rych p艂yt powsta艂 te偶 pomnik ofiar holocaustu znajduj膮cy si臋 tu偶 przy wej艣ciu na cmentarz. Zaraz za bram膮 znajduj臋 si臋 r贸wnie偶 budynek domu pogrzebowego, pochodz膮cy z 1903 roku, obecnie urz臋duje w nim dozorca cmentarza u kt贸rego m臋偶czyzni musz膮 pobra膰 jarmu艂k臋 偶eby obiekt zwiedzi膰.
Najbardziej interesuj膮ce mnie mogi艂y, czyli groby 偶o艂nierzy z I wojny 艣wiatowej znajduj膮 si臋 na przeciwleg艂ym od bramy ko艅cu cmentarza. Na cmentarz naj艂atwiej trafi膰, skr臋caj膮c za bram膮 w prawo i i艣膰 ca艂y czas 艣cie偶k膮 wzd艂u偶 muru cmentarza. Nagrobki 偶o艂nierzy z pierwszej wojny znajduj膮 si臋 prawie na samym ko艅cu cmentarza, s膮 to niewielkie macewy, pierwotnie by艂o ich 161 (160) - gr贸b贸w pojedynczych oraz 14 grob贸w zbiorowych do dnia dzisiejszego przetrwa艂o podobno 26 (nie liczy艂em). Cmentarz zosta艂 zaprojektowany przez Hansa Mayra, ale nigdy wed艂ug jego projektu nie zosta艂 wykonany. Na cmentarzu pochowano 148 偶o艂nierzy w tym kilku Rosjan.
Na samym ko艅cu cmentarza znajduj臋 si臋 podwy偶szenie, w mury kt贸rego wmurowano tablice nagrobne, stoi tam te偶 pomnik po艣wi臋cony pami臋ci 193 偶ydom zamordowanym przez hitlerowc贸w w Tymbarku. Na tym samym podwy偶szeniu znajduje si臋 jeszcze jeden ciekawy obiekt, a mianowicie prostopad艂o艣cienny, wysoki na jakie艣 2 metry grobowiec zbudowany ze zniszczonych p艂yt nagrobnych, na szczycie grobowca cztery urny r贸偶nych kszta艂t贸w.
Cmentarz naprawd臋 warto odwiedzi膰.
Linki:
O cmentarzu w wikipedii
O cmentarzu na stronie www.kirkuty.xip.pl
>>> cofnij