Dwa lata temu by艂em na wyk艂adzie wyg艂oszonym w Domu Bochniaka dotycz膮cym dzia艂a艅 wojennych w czasie I wojny 艣wiatowej na terenie boche艅szczyzny. Do艣膰 przypadkowo pad艂a wtedy kwestia, 偶e na cmentarzu 艢w. Rozali w Bochni znajduj膮 si臋 krzy偶e charakterystyczne dla cmentarzy I wojennych na grobach nie zwi膮zanych z tym okresem. Od oko艂o roku mieszkam w podboche艅skiej 艁apczycy i na wiosn臋 2011 roku postanowi艂em odwiedzi膰 ten cmentarz.
Cmentarz komunalny 艢w. Rozalii w Bochni znajduj臋 w艣r贸d blok贸w na Osiedlu Niepodleg艂o艣ci, cmentarz ten funkcjonowa艂 w tym miejscu w latach 1911-1967, wi臋c od przesz艂o 40 lat nowych poch贸wk贸w w tym miejscu ju偶 nie ma. Jak ju偶 wspomnia艂em odwiedzi艂em to miejsce na wiosn臋 2011 roku podczas jednej z moich wycieczek rowerowych, ponownie pojecha艂em na cmentarz 艢w. Rozalii kilka dni temu, zrobi艂em kilka zdj臋膰 w zimowej scenerii a po powrocie zacz膮艂em szuka膰 w internecie informacji o cmentarzu i tajemniczych krzy偶ach.
Na stronie Bazyliki 艢w. Miko艂aja w Bochni znajdziemy notatk臋 o 艢w. Rozalii i cmentarzu jej imienia - www.mikolaj.bochnia.pl - fragment dotycz膮cy cmentarza przytaczam poni偶ej:
Rozalia
„Swym zapachem odp臋dza powietrze morowe,
Tam gdzie ona spoczywa, tam krainy zdrowe.”
Obecno艣膰 艣w. Rozalii w Bochni jest smutn膮 pami膮tk膮 po licznych epidemiach nawiedzaj膮cych miasto w przesz艂o艣ci. Rozalia jest uwa偶ana za skuteczn膮 or臋downiczk臋 w sprawach epidemicznych chor贸b. W latach 1573, 1601, 1622, 1652-1653, 1685-1686, 1710-1711, 1737, 1831, 1849, 1864, 1873 ludno艣膰 Bochni dotkn臋艂y epidemie. Najcz臋艣ciej dziesi膮tkowa艂a ludno艣膰 cholera, d偶uma i tyfus. Podczas utrzymywania si臋 choroby w mie艣cie, izolowano zara偶one rodziny, zamykano ko艣ci贸艂 艣w. Miko艂aja, a zmar艂ych grzebano, gdzie popadnie, tak偶e na terenie prywatnych posesji, lub wywo偶ono poza Bochni臋, zgodnie z przekonaniem, 偶e poch贸wek pod przydro偶nym krzy偶em sprzyja wyprowadzeniu zarazy z miasta.
Bezsilno艣膰 wobec epidemii sprzyja艂a rozwojowi religijno艣ci i w艣r贸d licznie reprezentowanych w boche艅skim ko艣ciele patron贸w r贸偶nych grup zawodowych i stan贸w, znalaz艂o si臋 miejsce dla 艣w. Rozalii. W 1831 r., gdy ko艣ci贸艂 by艂 zamkni臋ty zbierano si臋 na modlitw臋 poza miastem pod d臋bem, na kt贸rym rodzina Turk贸w umie艣ci艂a obrazek 艣w. Rozali. W tym samym roku z inicjatywy J贸zefa Fortuny wzniesiono w tym miejscu niewielk膮 kapliczk臋 i umieszczono w niej wizerunek 艣wi臋tej przywieziony przez J贸zef臋 Stelzig z Wiednia. Syn J贸zefa Fortuny powi臋kszy艂 kapliczk臋, umo偶liwiaj膮c odprawianie w niej mszy 艣wi臋tych. Na p贸艂noc od kapliczki usytuowano cmentarz epidemiczny, na kt贸rym grzebano zmar艂ych w 1831, 1849, 1864 i 1873 r. Obecnie nie zosta艂o po nim 艣ladu. W jego miejsce powsta艂o osiedle, a jedyn膮 pami膮tk膮 sta艂o si臋 przeniesienie nazwy 艣w. Rozalii na cmentarz komunalny za艂o偶ony w 1911 r. i czynny do 1967 r. przy ulicy Windakiewicza.
Na kilku grobach na tym cmentarzu znajdziemy charakterystyczne krzy偶e z z膮bkowan膮 glori膮 projektu Jana Szczepkowskiego, kt贸ry zaprojektowa艂 je na groby 偶o艂nierzy Wielkiej Wojny podczas akcji budowy Zachodniogalicyjskiech Cmentarzy Wojennych. Krzy偶e te stoj膮 na grobach 偶o艂nierzy, ale 偶o艂nierzy poleg艂ych w czasie II wojny 艣wiatowej - wi臋cej informacji o interesuj膮cych mnie grobach znalaz艂em na stronie www.bochenskie.republika.pl:
Cmentarz Komunalny 艣w. Rozalii w Bochni
Dzi艣 mocno zdewastowany i zamieniaj膮cy si臋 powoli w zwyk艂y park. Przy g艂贸wnej alei znajduje si臋 zbiorowa mogi艂a 偶o艂nierzy Wrze艣nia 1939 r. Skromna tablica na granitowym g艂azie, z nieco zatartym napisem, informuje: "Mogi艂a zbiorowa 35 偶o艂nierzy WP poleg艂ych w dniach 6 i 7 wrze艣nia 1939 r. w Bochni". W mogile tej z艂o偶ono r贸wnie偶 zw艂oki dziesi臋ciu nie znanych 偶o艂nierzy ekshumowanych w Por膮bce ko艂o Limanowej. Kwatera ogrodzona jest o艣mioma betonowymi s艂upkami, po艂膮czonymi metalowym 艂a艅cuchem. Obok g艂azu znajduj膮 si臋 trzy metalowe krzy偶e, upami臋tniaj膮ce poleg艂ych oficer贸w: por. Alojzego Szcz臋snego-Or艂owskiego z Warszawy, por. Wincentego Osucha z Ci臋ciny, powiat Bia艂a, oraz ppor. Mariana Rajskiego z Nowego Targu. W obr臋bie kwatery znajduje si臋 r贸wnie偶 nagrobek J贸zefa Kosmatego z Wilamowic - 偶o艂nierza 4 pu艂ku strzelc贸w podhala艅skich.
Na tym samym cmentarzu znajduje si臋 jeszcze po艂o偶ony na prawo od wej艣cia, nagrobek podchor膮偶ego Franciszka Surdela, kt贸ry zgin膮艂 6 wrze艣nia.
聽
Obok krzy偶y projektu Szczepkowskiego znalaz艂em jeszcze jeden ciekawy krzy偶 - identyczny znajduj臋 si臋 na cmentarzu wojennym nr 314 Bochni, na nim tabliczka z nazwiskami Kamionka J贸zef i Kamionka Anna - brak daty 艣mierci. Jest to krzy偶 projektu Mayra, kt贸ry wyst臋puj臋 na niekt贸rych cmentarza okr臋gu Gorlickiego np: na cmentarzu nr 63 P臋tna, czy na cmentarzu nr 70 w Owczarach.
Pojawia si臋 pytanie sk膮d na cmentarzu 艢w. Rozalii na grobach 偶o艂nierzy poleg艂ych w 1939 krzy偶e z grob贸w budowanych w czasie I wojny. Na forum eksplolatorzy.com.pl znalaz艂em kilka ciekawych post贸w:
Trotta napisa艂 - "Ale te krzy偶e 偶eliwne z "z臋batymi k贸艂kami", czyli glori膮 - to偶 to krzy偶e projektu Szczepkowskiego, cz臋sto spotykane na zachodniogalicyjskich cmentarzach wojennych (masowo np. w okr臋gu tarnowskim). Zdarza艂o si臋, 偶e krzy偶e z austriackich zapas贸w by艂y wykorzystywane w latach dwudziestych (Krak贸w - Rakowice), ale nie wiem, czy aby nie mamy do czynienia z kwater膮 pierwszowojenn膮.."
W innym w膮tku na tym samym forum u偶ytkownik Szkieletek podsuwa teori臋 o kwaterze 偶o艂nierzy poleg艂ych w czasie I wojny na cmentarzu 艢w. Rozalii cho膰 w tym przypadku chodzi ogrodzon膮 kwater臋 w obr臋bie cmentarza wewn膮trz kt贸rej ustawiono pomnik - kwater臋 i pomnik wida膰 na moich wiosennych zdj臋ciach.
Na cmentarzu komunalnym 艣w. Rozalii w Bochni, po艂o偶onym przy ulicy Windakiewicza, znajduje si臋 kwatera wojenna z okresu I Wojny 艢wiatowej i walk o niepodleg艂o艣膰 Bochni.
Stanowi j膮 niewielki, pozbawiony mogi艂 ziemnych i poro艣ni臋ty ozdobnymi krzewami obszar, odgrodzony od reszty cmentarza niskim metalowym p艂otem. G艂贸wnym elementem za艂o偶enia jest betonowy obelisk z umieszczonym na frontowej 艣cianie krzy偶em 艂aci艅skim. Skromny ten pomnik, wzniesiony w latach 20-tych XX wieku, pozbawiony jest inskrypcji.
W obr臋bie kwatery znajduje si臋 tak偶e murowany grobowiec, przykryty p艂yt膮 z wizerunkiem 艂aci艅skiego krzy偶a. Zaopatrzono go w skromn膮 tabliczk臋 z napisem:
„TU SPOCZYWA MIKO艁AJ MR脫Z PODPOR. W.P. † 14/6 1919. CZE艢膯 JEGO PAMI臉CI”.
Pod postem cytat:
Wed艂ug informacji przes艂anych przez Urz膮d Miasta Bochnia opr贸cz podporucznika Miko艂aja Mroza w obr臋bie kwatery pochowani s膮 偶o艂nierze z I wojny 艣wiatowej.
殴r贸d艂o: http://www.malopolska.uw.gov.pl
Do dyskusji w tym w膮tku w艂膮cza si臋 ponownie Trotta, kt贸ry powi膮tpiewa w istnienie kwatery 偶o艂nierzy poleg艂ych w pierwszej wojnie, a na koniec przytacza nast臋puj膮c膮 wypowied藕:
C贸偶, popyta艂em znajomych i jeden z nich - zainteresowany cmentarzami mieszkaniec Bochni, znaj膮cy temat dobrze, napisa艂 mi tak:
"Moje przypuszczenia to, 偶e jest to kwatera 偶o艂nierzy poleg艂ych w walkach 1919-1920, a dok艂adniej s膮 to zmarli w boche艅skim szpitalu ranni. Niestety brak jest na ten temat jakichkolwiek 藕r贸de艂."
Poni偶ej linki do opisanych powy偶ej w膮tk贸w na forum eksplolator贸w:
Bochnia - cmentarz komunalny 艣w. Rozalii
Bochnia - kwatera wojenna 偶o艂nierzy polskich z kampanii wrze艣niowej
Kwatera wojenna na cmentarzu w Bochni
聽
Jednak nadal pozostaj臋 pytanie sk膮d krzy偶e I wojenne na grobach z p贸藕niejszego okresu?
Zosta艂y w zapasach po I wojnie i p贸藕niej je wykorzystano?
By艂y 艂adne wi臋c je skopiowano i ustawiono na grobach 偶o艂nierzy wrze艣nia 1939?
Zosta艂y zabrane z cmentarzy I wojennych i postawione w tym miejscu?
Zach臋cam do dyskusji, ch臋tnie poznam opinie na ten temat !!!
聽
Na koniec jeszcze jedna rzecz zwi膮zana z cmentarzem 艢w. Rozalii a nie zwi膮zana z tajemniczymi krzy偶ami. Ostatnio na cmentarzu, zaraz za bramk膮 wej艣ciow膮, pojawi艂 si臋 nowy pomnik - wiadomo艣膰 o nim znalaz艂em na stronie mojabochnia.pl:
Ods艂oni臋to obelisk upami臋tniaj膮cy ofiary Zbrodni Ponarskiej. Czy byli w艣r贸d nich bochnianie?
Losy zamordowanych w podwile艅skich Ponarach opisa艂 w swoich pami臋tnikach pochodz膮cy z Bochni redemptorysta o. W艂adys艂aw Ca艂ka. Spoczywa on na cmentarzu 艣w. Rozalii. To dlatego tu w艂a艣nie powsta艂 obelisk upami臋tniaj膮cy te dramatyczne wydarzenia.
聽
Cmentarz nr 63 - P臋tna
>>> cofnij