Numer cmentarza: 366 Lokalizacja: Limanowa (stary cm. paraf.) - okr脛聶g X Limanowa
Projektant: Gustaw Ludwig
Odwiedzony: 2008-11-11 - samochodem
Lokalizacja (gps): bd. Cmentarz na mapie: zobacz
Dane
Pochowani: 28 Austriak贸w z 20 pu艂ku piechoty, 11 pu艂ku piechoty landwery, 11 pu艂ku strzelc贸w, 4 oddzia艂u sanitarnego, oddzia艂u ochrony kolei Limanowa, 1 pu艂ku piechoty Legion贸w Polskich; 5 Rosjan.; Przeniesiono to r贸wnie偶 szcz膮tki poleg艂ych z cmentarza 367 - 5 Austriak贸w z 59 pu艂ku piechoty i 17 pu艂ku piechoty landwery (data 艣mierci 11 XII 1914).
Data 艣mierci:2-7 XII 1914
殴r贸d艂o danych:
R. Frodyma, Galicyjskie Cmentarze wojenne. Tom III. Brzesko - Bochnia - Limanowa, Pruszk贸w 1998.
Cmentarz nr 366 w Limanowej znajduje si臋 na starym cmentarzu parafialnym przy ulicy Szewskiej. Przy drodze prowadz膮cej do Rynku w Limanowej wsp贸艂czesna tabliczka z napisem „Kwatery wojenne z I i II wojny.”
Kwatera wojenna na planie prostok膮ta, nieogrodzona (dawniej otoczona betonow膮 balustrad膮). Pomnik centralny w postaci kamiennej 艣ciany, zwie艅czonej dwuspadowo. Na 艣rodku 艣ciany znajduje si臋 p贸艂okr膮g艂a nisza, przykryta drewnianym daszkiem na kt贸rym umieszczono trzy krzy偶e - jeden du偶y na 艣rodku i dwa mniejsze po bokach. Wewn膮trz niszy obraz Chrystusa pochylaj膮cego si臋 nad rannym 偶o艂nierzem na polu bitwy autorstwa Franciszka Mra偶ka. Po bokach alejek prowadz膮cych w stron臋 pomnika centralnego znajduj膮 si臋 pola grupowe z niskimi cokolikami na kt贸rych umieszczone s膮 ma艂e krzy偶e austriackie. Przez 艣rodek cmentarza nagrobki z wi臋kszymi cokolikami a na nich krzy偶e listwowe.
Na cmentarzu pochowani s膮 r贸wnie偶 偶o艂nierze ruchu oporu, ofiary represji z okresu okupacji hitlerowskiej oraz funkcjonariusze MO polegli w latach powojennych. Stan cmentarza dobry, cho膰 na pewno szkoda, 偶e nie zachowa艂 si臋 on w oryginalnym stanie.
Jak podaje Frodyma: „Cmentarz nr 366 w pierwotnym zamy艣le mia艂 by膰 reprezentacyjnym obiektem X okr臋gu cmentarnego. Architekt zaprojektowa艂 wi臋c dla niego bogaty wystr贸j, obejmuj膮cy m.in. wysok膮 na 15 m kaplic臋. Mo偶na przypuszcza膰, 偶e projekt odwo艂ywa艂 si臋 do stylu staros艂owia艅skiego, charakterystycznego dla Du拧ana Jurkovica, kierownika artystycznego okr臋gu I. 艢wiadcz膮 o tym elementy zrealizowane: nisza z obrazem i ozdobne detale drewniane. W czasie przygotowa艅 do budowy zapad艂a odg贸rna decyzja o budowie cmentarza-symbolu na Jab艂o艅cu (obiekt nr 368); tam te偶 przerzucono wi臋kszo艣膰 艣rodk贸w materialnych. R贸wnie偶 duchowie艅stwo Limanowej by艂o przeciwne zbyt okaza艂emu cmentarzowi wojennemu, pragn膮c wykorzysta膰 fundusze i si艂臋 robocz膮 do budowy nowego ko艣cio艂a (uda艂o si臋 to zreszt膮 osi膮gn膮膰, dzi臋ki wstawiennictwu samego Wiednia). Wiele szkic贸w i projekt贸w wykonanych przez Ludwiga z my艣la o cmentarzu w Limanowej wykorzystano p贸藕niej przy budowie innych obiekt贸w”
Tw贸j komentarz |