Numer cmentarza: 359 Lokalizacja: Jaworzna (szczyt wzg贸rza) - okr脛聶g X Limanowa
Projektant: Gustaw Ludwig
Odwiedzony: 2009-05-10 - samochodem
Lokalizacja (gps): 49 44′24,0 N; 20 28′35,8 E Cmentarz na mapie: zobacz
Dane
Pochowani: 5 Austriak贸w znanych z nazwiska; 艁膮cznie 33 偶o艂nierzy austriackich i rosyjskich
Data 艣mierci:11.12.1914
殴r贸d艂o danych:
J. Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918) : wykazy poleg艂ych i zmar艂ych pochowanych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej. T. 3, Tarn贸w : Muzeum Okr臋gowe, 2005.
Cmentarz znajduj臋 si臋 na szczycie wzg贸rza o wysoko艣ci 728 m npm na granicy Laskowej i Jaworznej. Ja szed艂em od ko艣cio艂a w Laskowej szlakiem turystycznym prowadz膮cym szerok膮 drog膮 najpierw asfaltow膮 p贸藕niej szutrow膮, w pewnym momencie trzeba zej艣膰 z tej drogi na w膮sk膮 le艣n膮 艣cie偶k臋. Miejsce w kt贸rym trzeba wej艣膰 na 艣cie偶k臋 widoczne jest na pierwszym zdj臋ciu, od tego miejsca idziemy wask膮 艣cie偶k膮 przez las, kt贸ra zaprowadzi nas pod sam cmentarz. Do cmentarza mo偶na te偶 podej艣膰 od strony Jaworznej, na szczycie wzg贸rza spotka艂em Pani膮 z psem kt贸ra przysz艂a w艂a艣nie z tamtej strony, ale ja tej drogi nie pr贸bowa艂em.
Sam obiekt znajduj臋 si臋 bardzo malowniczym miejscu, obecnie jest to kwatera ogrodzona wsp贸艂czesnym drewniamym p艂otkiem, p艂otek powieszono pomi臋dzy betonowymi s艂upkami, pomi臋dzy kt贸rymi w g贸rnej cz臋艣ci znajduj臋 si臋 rura 艂膮cz膮ca s艂upki, do kt贸rej przytwierdzono opisany wy偶ej p艂otek. Na 艣rodku cmentarza stoi drewniany krzy偶 na betonowym postumencie. Po obu stronach krzy偶a g艂贸wnego stoj膮 niewysokie drewniane krzy偶e z daszkiem i wie艅cem cierniowym na przeci臋ciu ramion. Na cmentarzu ustawiona jest drewniana tabliczka informuj膮ca, 偶e jest cmentarz 359 z 1914 roku i pochowano na nim 33 偶o艂nierzy.
W przewodniku Frodymy znajdziemy informacje, 偶e pochowani tu 偶o艂nierze zgin臋li w wyniku przypadkowego starcia podczas pierwszej jesiennej 艣nie偶ycy, wycofuj膮cy si臋 z Laskowej oddzia艂 rosyjski natchn膮艂 si臋 na biwakuj膮cych w tym miejscu Austriak贸w, dosz艂o do gwa艂towej potyczki w kt贸rej zgin臋艂o 33 偶o艂nierzy. W tym samym przewodniku jest te偶 zdj臋cie ca艂kowicie zniszczonego cmentarza 359. Wida膰 na nim zniszczony krzy偶 centralny, ogrodzenie z kt贸rego pozosta艂y tylko s艂upki i prowizoryczne drewniane krzy偶e z ga艂臋zi na mogi艂ach. Obecny wygl膮d jest wi臋c wynikiem przeprowadzonego niedawno remontu.
Tw贸j komentarz |