Numer cmentarza: 283 Lokalizacja: 艁臋towice - okr脛聶g VIII Brzesko
Projektant: Robert Motka
Odwiedzony: 2011-06-05 - rowerem
Lokalizacja (gps): 49掳59′52,9 N; 20掳51′13,6 E Cmentarz na mapie: zobacz
Dane
Pochowani: 2 Austriak贸w, 15 Niemc贸w (16 znanych z nazwiska)
Data 艣mierci:01.1915 - 04.1915 (jeden 偶o艂nierz 1914)
殴r贸d艂o danych:
J. Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918) : wykazy poleg艂ych i zmar艂ych pochowanych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej. T. 3, Tarn贸w : Muzeum Okr臋gowe, 2005.
Cmentarz nr 283 znajduje 聽si臋 w 艁臋towicach to niewielki obiekt znajduj膮cy si臋 w centrum wsi po lewej stronie drogi nr 975 do Bogumi艂owic i Wierzchos艂awic. Cmentarz ma kszta艂 prostok膮ta ogrodzonego niskimi s艂upkami i rozpi臋tymi pomi臋dzymi nimi metalowymi rurami, z wej艣ciem w formie zaogr膮glonego pe艂nego muru z kut膮 bramk膮. Cmentarz zosta艂 za艂o偶ony prz istaniej膮cej przydro偶nej kapliczce i to w艂a艣nie ta kapliczna znajduj臋 si臋 na wprost bramki, elementem centralnym jest jednak znajduj膮cy si臋 w tylnej cze艣ci cmentarza stylizowany betonowy krzy偶 umieszczony na postumencie b臋d膮cym fragmentem ogrodzenia. W postumencie pod betonowym krzy偶em jest wn臋ka na tablic臋, niestety 偶adnej tablicy nie ma. Na cmentarzu mamy nagrobki z duzymi a偶urowami krzy偶ami Ludgwiga wed艂ug wzoru niemieckiego, znajduj膮 si臋 one w naro偶nikach cmentarza, trzy krzy偶e s膮 z艂amane, skr贸ce i skr臋cone 艣rubami, tylko krzy偶 na prawo od pomnika centralnego zachowa艂 si臋 w ca艂o艣ci. Na jednym z postument贸w pod du偶ym krzy偶em zachowa艂a si臋 kompletnie nieczytelna tabliczka. Na cmentarzu wyst臋puj膮 r贸wnie偶 nagrobki, na kt贸rych postawiono ma艂e krzy偶e Ludwiga umieszczone na niskich cokolikach, nagrobki otoczone s膮 betonowymi krawe偶nikami.
Ostatnie zdj臋cie w galerii to skan, ksi膮偶ki Drogomira, zdj臋cie przedstawia cmentarz w 艁臋towicach w roku 1918. Wyra藕nie wida膰, 偶e cmentarz nie by艂 jeszcze doko艅czony, na mogi艂ach ustawione s膮 drewniane krzy偶e, a postumenty przygotowane pod du偶e krzy偶e 偶eliwne s膮 jeszcze puste, nie mnie jednak to zdj臋cie potwierdza 偶e cmentarz 283 zachowa艂 do dzisiaj praktycznie w oryginalnym kszta艂cie.
Tw贸j komentarz |