Numer cmentarza: 279 Lokalizacja: Sterkowiec - Dziekan贸w - okr脛聶g VIII Brzesko
Projektant: Robert Motka
Odwiedzony: 2013-08-25 - rowerem
Lokalizacja (gps): 49掳59′43,1 N; 20掳39′42,2 E
Dane
Pochowani: 108 Austriack贸w, 40 Rosjan (24 偶o艂nierzy znanych z nazwiska)
Data 艣mierci:20-22.11.1914
殴r贸d艂o danych:
J. Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918) : wykazy poleg艂ych i zmar艂ych pochowanych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej. T. 3, Tarn贸w : Muzeum Okr臋gowe, 2005.
Cmentarz znajduj臋 si臋 obecnie w lesie sterkowieckim, kiedy艣 znajdowa艂 si臋 w Dziekanowie - wsi mi臋dzy Sterkowcem i Szczepanowem. Ja jecha艂em od strony Brzeska przez Jadowniki, jakie艣 200 metr贸w za znakiem Sterkowiec skr臋ci艂em w lewo ko艂o zaniedbanego boiska sportowego, przejecha艂em pod wiaduktem kolejowym i jecha艂em prosto do艣膰 szerok膮 ale mocno zaro艣ni臋t膮 艣cie偶k膮 le艣n膮. Cmentarz 279 znajduj臋 si臋 po prawej stronie po przejechaniu oko艂o 1,2 km od wiaduktu kolejowego. Jednak z lasu wyjecha艂em inn膮 drog膮, kt贸r膮 zdecydowanie 艂atwiej trafi膰 na cmentarz. Wystarczy na granicy Sterkowca i Szczepanowa (w miejscu gdzie s膮 znaki) skr臋ci膰 w ulic臋 Brzozowa, po chwili asfalt przechodzi w szutr贸wk臋, a potem doje偶d偶amy do szlabanu, dalej jedziemy ca艂y czas prosto i po przejechaniu jaki艣 600 metr贸w od drogi Sterkowiec-Szczepan贸w doje偶d偶amy do cmentarza. Ani z jednej ani z drugiej strony nie ma niestety 偶adnego znaku kieruj膮cego na cmentarz - mimo i偶 jest to przecie偶 pi臋knie odnowiony obiekt.
Wi臋cej informacji o cmentarzu
Jest to do艣膰 ciekawy obiekt zar贸wno je艣li chodzi o architektur臋 jak i histori臋. W listopadzie 1914 przez Sterkowiec przebiega艂a linia frontu, odbi艂o si臋 par臋 bitew, w kt贸rych zgin臋艂o kilkuset 偶o艂nierzy, a cz臋艣膰 z nich spocz臋艂a na cmentarzu nr 279 w Dziekanowie. Ostatnie zdj臋cie w galerii pochodz膮ce z archiwum (ja pobra艂em je ze strony www.cmentarze.gorlice.net.pl) przedstawia cmentarz oko艂o roku 1917-18, jak wida膰 jest to obiekt po艂o偶ony w niezalesionym terenie w艣r贸d p贸l, w oddali widoczny jest las. Budowniczowie cmentarza oznaczyli ten cmentarz nr 279 i napisali, 偶e znajduje si臋 on w Dziekanowie, opisali dojazd od pobliskiej linii kolejowej. Ja znalaz艂em internecie do艣膰 ciekawy artyku艂 Pana dr Mariana Stolarczyka z kt贸rego wynika, 偶e Austriacy chyba b艂臋dne ocenili po艂o偶enie cmentarza, bo tak naprawd臋 zosta艂 on zbudowany jednak na 艂膮kach Sterkowca. Dzi艣 Dziekanowa ju偶 nie ma, jest Sterkowiec i Szczepan贸w - cmentarz znajduje si臋 lesie sterkowieckim (widzia艂em te偶 nazw臋 las szczepanowski) - dojazd jak opisa艂em powy偶ej mo偶liwy jest z dw贸ch stron Sterkowca, od Szczepanowa las zosta艂 odci臋ty autostrad膮, wi臋c chyba z tamtej strony doj艣膰 si臋 obecnie nie da.
Obecny wygl膮d cmentarza, jest efektem remontu z przed kilku lat, patrz膮c na zdj臋cie archiwalne mo偶na chyba oceni膰, 偶e cmentarz zosta艂 mniej wi臋cej przywr贸cony do stanu pierwotnego. Wej艣cie na cmentarz prowadzi przez bramk臋 ze stalowych rur, na wprost bramki po 艣rodku cmentarza pomnik centralny zwie艅czony du偶ym drewnianym krzy偶em z daszkiem. Na pomniku tablica napisem w j臋zyku niemieckim, kt贸ry mo偶na przet艂umaczy膰聽"Do nas pok贸j zawita艂 wcze艣niej, ni偶 do was". Na grobach zbiorowych du偶e krzy偶e Ludwiga wed艂ug wzoru austriackiego i rosyjskiego. Za pomnikiem centralnym trzy groby pojedyncze z krzy偶ami wed艂ug wzoru Mayra. Cmentarz ma kszta艂t trapezu i jest ogrodzony dwowa rz臋dami rur rozci膮gni臋tych pomi臋dzy kamiennymi s艂upkami dw贸ch typ贸w. Przy wej艣cie na cmentarz po remoncie ustawiono tabliczk臋 informuj膮c膮 o charakterze obiektu.
Przed remontem cmentarz by艂 w kompletnej ruinie, jak wygl膮da艂 mo偶na zobaczy膰 w internecie m.in. na stronie聽www.cmentarze.gorlice.net.pl.
Tw贸j komentarz |