Numer cmentarza: 264 Lokalizacja: Szczurowa (cm. parafialny) - okr脛聶g VIII Brzesko
Projektant: Robert Motka
Odwiedzony: 2009-04-26 - rowerem
Lokalizacja (gps): 50掳06′59,2 N; 20掳38′12,2 E Cmentarz na mapie: zobacz
Dane
Pochowani: 72 Austriak贸w; 32 Rosjan.
Data 艣mierci:XI-XII 1914 oraz I-V 1915
殴r贸d艂o danych:
J. Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918) : wykazy poleg艂ych i zmar艂ych pochowanych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej. T. 3, Tarn贸w : Muzeum Okr臋gowe, 2005.
Cmentarz nr 264 w Szczurowej sk艂ada si臋 z dw贸ch oddzielnych kwater znajduj膮cych si臋 na terenie cmentarza parafialnego. Cmentarz parafialny znajduje si臋 przy drodze Szczurowa - Brzesko, ja jecha艂em od Niepo艂omic i w centrum Szczurowej skr臋ci艂em w prawo w drog臋 na Brzesko, cmentarz jest widoczny po lewej stronie drogi jakie艣 300 metr贸w od centrum. Je艣li wejdziemy na cmentarz w艂a艣nie od tej strony to kwatery z I wojny znajduj膮 si臋 dok艂adnie na przeciwleg艂ym kra艅cu cmentarza.
Kwatera pierwsza (ta bli偶ej szosy na Brzesko) ma kszta艂t prostok膮ta, ogrodzona jest niewysokim 偶ywop艂otem rosn膮cym pomi臋dzy niskimi prostopad艂o艣ciennymy betonowymi s艂upkami - w przedniej linie ogrodzenia, z pozosta艂ych stron s艂upk贸w nie ma natomiast w linie ogrodzenia wkomponowane s膮 nagrobki w formie betonowych a偶urowych krzy偶y z tabliczkami imiennymi. Wej艣cie na cmentarz zagrodzone 艂a艅cuchem rozci膮gni臋tym pomi臋dzy wspomnianymi wy偶ej s艂upkami. Na wprost wej艣cia znajduje si臋 element centralny w formie betonowego krzy偶a - na pomniku tablica inskrypcyjcna a napisem w j臋zyku niemieckim:
1914-1915 Wyruszyli艣my na wojn臋, a znale藕li艣my pok贸j
Opr贸cz nagr贸bk贸w wyst臋puj膮cych w lini ogrodzenia w obr臋bie kwatery wyst臋puj膮 jeszcze dwa nagrobki (takie same jak te w lini ogrodzenia) po obu stronach krzy偶a centralnego oraz mogi艂a rosyjskiego oficera kapitana Alejnikowa - maj膮c膮 form臋 dwuramiennego betonowego krzy偶a - gr贸b ten znajduj臋 si臋 za pomnikiem centralnym w tylnej lini ogrodzenia.
Pomi臋dzy kwaterami z I wojny znajduje si臋 widoczna na zdj臋ciach mogi艂a mieszka艅c贸w Szczurowej (Rom贸w i Cygan贸w) zamordowanych przez Niemc贸w 1943 roku.
Druga kwatera jest bardzo podobna to pierwszej, jest jednak mniejsza, ma kszta艂t kwadratu, a nagrobki w formie a偶urowych betonowych krzy偶y znajduj膮 si臋 tylko w lini ogrodzenia. Pomnik centralny taki sam jak w kwaterze pierwszej inny jest natomiast napis na tablicy:
1914-195 Pok贸j przyszed艂 do nas, wcze艣niej ni偶 do Was
Cmentarz w stanie dobrym, zadbany, odnowiony i co bardzo wa偶ne przetrwa艂 w stanie praktycznie niezmienionym - patrz zdj臋cia archiwalne.
Tw贸j komentarz |