Numer cmentarza: 215 Lokalizacja: Wierzchos艂awice (cm. parafialny) - okr脛聶g VIII Brzesko
Projektant: Robert Motka
Odwiedzony: 2011-06-05 - rowerem
Lokalizacja (gps): 50掳01′00,4 N; 20掳51′34,8 E Cmentarz na mapie: zobacz
Dane
Pochowani: 10 Austriak贸w, 72 Niemc贸w, 50 Rosjan; 艁膮cznie 132 (w tym 61 znanych z nazwiska)
Data 艣mierci:12.1914 - 05.1915
殴r贸d艂o danych:
J. Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918) : wykazy poleg艂ych i zmar艂ych pochowanych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej. T. 2, Tarn贸w : Muzeum Okr臋gowe, 2003.
Cmentarz nr 215 to kwatera na cmentarzu parafialnym w Wierzchos艂awicach. Jad膮c od strony Tarnowa, pod ko艣cio艂em w Wierzchos艂awicach nale偶y skr臋ci膰 w w膮sk膮 drog臋 w lewo i po kilkset metrach dojedziemy do bramy cmentarza parafialnego, kwatera wojenna znajduje si臋 tu偶 za bram膮 po lewej stronie.
Je艣li wejdziemy na cmentarz w opisany powy偶ej spos贸b, to do kwatery wojennej wejdziemy wprost z cmentarnej alejki, z tej strony brak jest ogrodzenia. Granice kwatery maj膮cej kszta艂t nieregularnego wieloboku wyznacza z jednej strony ogrodzenie cmentarza parafialnego, dw贸ch stron ogrodzenie z rur metalowych rozpi臋tych pomi臋dzy betonowymi s艂upkami, a od strony wspomnianej wy偶ej alejki, rz膮d drzew. Na cmentarz od tylu prowadzi metalowa mo偶liwe 偶e kuta bramka maj膮ca form臋 kratownicy. Na cmentarzu wyst臋puj膮 dwa pomniki, pierwszy zaraz przy wej艣ciu na cmentarz parafialny ma kszta艂 pocisku z wisz膮cymi wie艅cami po boka na pomniku data 1915, a drugi ma kszta艂t 艣ciany wykonanej z po艂膮czonych ze sob膮 trzech nagrobk贸w oficer贸w niemieckich z 217 Rezerwowego Pu艂ku Piechoty, na betonowej 艣cianie na艂o偶one s膮 trzy du偶e 偶eliwne krzy偶e Ludwiga wed艂ug wzoru niemieckiego.
Nagrobki na cmentarzu maj膮 form臋 niskich coko艂贸w na kt贸rych szczycie umieszczono ma艂e 偶eliwne krzy偶e Ludwiga, na coko艂ach tabliczki imienne. Przy ogrodzeniu cmentarza parafialnego, za pomnikiem w kszta艂cie pocisku znajduj膮 groby zbiorowe maj膮ce kszta艂t betonowych krzy偶y, ustawionych na metrowej wysoko艣ci postumentach, na ich lico przymocowano du偶e krzy偶e Ludwiga, wed艂ug wzoru austriackiego i rosyjskiego. Na nagrobku 偶o艂nierzy austriackich tablica z nazwiskami, na pomniku 偶o艂nierzy rosyjskich tabliczka z informacj膮, 偶e le偶y tu 41 nieznanych 偶o艂nierzy rosyjskich.
Stan cmentarza bardzo dobry, obiekt zadbany i wykoszony. Na wysoko艣ci naro偶nika cmentarza wojennego (ty艂 cmentarza tam gdzie jest bramka) po przeciwleg艂ej stronie alejki cmentarza parafialnego znajduje si臋 gr贸b rodziny Witos贸w w kt贸rym pochowany jest zmar艂y w 1945 roku trzykrotny premier rz膮du polskiego - Wincenty Witos.
Przy drodze na Niwk臋 i Rad艂贸w znajduj臋 si臋 Muzeum Wincentego Witosa, jest to jego dom w kt贸rym mieszka艂 wraz z 偶on膮, kilkaset metr贸w dalej znajduj臋 si臋 te偶 rodzinny dom Witosa, b臋d膮c w Wierzchos艂awicach na pewno warto w te miejsca zajrze膰.
Tw贸j komentarz |