Numer cmentarza: 137 Lokalizacja: Ci臋偶kowice - cmentarz parafialny - okr脛聶g IV 艁u偶na
Projektant: Jan Szczepkowski
Odwiedzony: 2012-09-09 - rowerem
Lokalizacja (gps): bd Cmentarz na mapie: zobacz
Dane
Pochowani: 78 Austriak贸w, 2 Rosjan, 4 Niemc贸w (wed艂ug danych odtworzonych przez Drogomira: 53 Austriak贸w znanych z nazwiska i 31 偶o艂nierzy nie znanych)
Data 艣mierci:wi臋kszo艣膰 pochawanych zgin臋艂a XII 1914 lub IV 1915
殴r贸d艂o danych:
Drogomir Jerzy. Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918). Wykazy poleg艂ych, zmar艂ych i pochowanych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej. Tarn贸w: Muzeum Okr臋gowe w Tarnowie tom II. Tarn贸w: 2002;
Kwatera na cmentarzu parafialnym w Ci臋偶kowicach. Ja dojecha艂em do cmentarza drog膮 ko艂o ko艣cio艂a z rynku w Ci臋偶kowicach, mo偶liwy jest te偶 dojazd z drugiej strony od droggi Tarn贸w-Str贸偶e.
Kwatera jest zadbana, opisana tablic膮 informacyjn膮, ma nieregularny kszta艂t. Elementem centralnym cmentarza jest pomnik w formie bramy-o艂tarza, od strony drogi na Str贸偶e pomnik wygl膮da na bram臋, z wn臋trza cmentarza bardziej przypomina o艂tarz. Od strony cmentarza w o艂tarz jest wkomponowana p艂askorze藕ba Chrystusa w koronie cierniowej. Po przeciwnej stronie pomnika centralnego, na tej samej wysoko艣ci umieszczono drewniany krzy偶 (widoczny na zdj臋ciu archiwalnym).
Groby na cmentarzu zaznaczone s膮 metalowymi krzy偶ami projektu Szczepkowskiego z miejscem na tabliczki imienne, tych jednak brak. Ciekawe jest r贸wnie偶 frontowe ogrodzenie cmentarza w formie s艂upk贸w, mi臋dzy kt贸rymi rozci膮gni臋to 艂a艅cuchy - jak pisz臋 M.艁opata na swojej - tego typu ogrodzenie, nie wyst臋puj臋 nigdzie indziej w okr臋gu IV - 艁u偶na.
Tw贸j komentarz |