Mogiła na Kozich Górka
Lokalizacja: Puszcza Niepołomicka
WspółrzÄ™dne GPS: | 50°01′03,2 N; 20°13′22,8 E |
Data wpisu | 2011-05-30 |
Masowy grób z 10-15 XII 1943
Jedziemy dalej ulicą Bocheńską. Wjeżdżamy na drogę nr 75 prowadzącą w stronę Bochni, mijamy ośrodek "Krakowianka" i skręcamy w prawo za parkingiem. Po naszej lewej stronie znajdują się liczne boczne ścieżki leśne, przy jednej z nich można zauważyć znak miejsca pamięci (dwa białe miecze na czarnym tle, pod spodem znicz) w nią należy skręcić. Po przejechaniu 100 metrów jest się przed pomnikiem.
Kozie Górki to część Puszczy Niepołomickiej, Tę okolicę wybrali sobie hitlerowcy w czasie II wojny światowej na cmentarz. Przez cały okres okupacji organizowano tutaj egzekucje dla mniejszych lub większych grup ludzi. Trwało to od listopada 1939 roku do grudnia 1943 roku.
Pierwszą dużą grupą rozstrzelanych na Kozich Górkach byli więźniowie z Montelupich jeszcze w listopadzie 1939. Prawdopodobnie było to w ogóle pierwsze rozstrzelanie na tym terenie.
Największa egzekucja odbyła się tutaj w dniach 10-15 grudnia 1943. Dokładna liczba ofiar jest nieznana, było ich około 1000. Byli to Polacy, jeńcy francuscy i zbuntowani żołnierze włoscy.
Żołnierze ci według miejscowych opowieści byli transportowani pociągiem na front wschodni. Stojąc na jakiejś stacji zobaczyli hitlerowca znęcającego się nad Żydem. Stanęli w jego obronie, a dowództwo niemieckie zdecydowało, że należy ich za to rozstrzelać.
Na masowym grobie posadzono drzewka, aby ukryć miejsce kaźni. Jest ono znane dzięki akcji miejscowego AK, które już następnego dnia podjęło stosowne kroki, by je odkryć. Akcja była okryta tajemnicą.
Po wojnie znajdował się tutaj tylko duży, drewniany krzyż i ślady 3 zbiorowych mogił. Drzewka posadzone przez Niemców zostały usunięte. W latach sześćdziesiątych postawiono tutaj pomnik, który możemy zobaczyć dzisiaj.
Tekst: Joanna Jasonek - fragment opracowania Szlakiem pamięci lat 1939-45 po Niepołomicach i okolicy - http://szlak193945.fm.interia.pl
|