Wieczorem po pracy postanowi艂em umy膰 rower, bo po ostatniej wyprawie przez Las Skarbowy by艂 strasznie brudny. Na d艂u偶szy wyjazd by艂o ju偶 zdecydowanie za p贸藕no, wi臋c zdecydowa艂em si臋 zrobi膰 kr贸tk膮 p臋tle po mojej nowej miejscowo艣ci.
艁apczyca ma do艣膰 bogat膮 histori臋, kt贸ra jest upami臋tniona w kilku zabytkach wsi, kt贸re przedstawi臋 poni偶ej. Na pocz膮tek wyjecha艂em na drog臋 nr 4 sfotografowa膰 tak膮 艁apczyc臋 jak膮 zna ka偶dy kierowca - czyli krain臋 wiecznego korka. Nawet o godzinie 20:00 mia艂em problemy 偶eby przejecha膰 z jednej strony drogi na drug膮 - w ko艅cu z rowerzystami na takiej drodze nikt si臋 nie liczy:( Pierwszy zabytek znajduj臋 si臋 w艂a艣nie przy drodze nr 4 w odleg艂o艣ci jaki艣 300 metr贸w od ko艣cio艂a. Jest to pomnik J贸zefa Chwa艂kowskie, syna ch艂opskiego, kt贸ry jako ucze艅 gimnazjum boche艅skiego wzi膮艂 udzia艂 w powstaniu styczniowy i zgin膮艂 w 1863. Znajduj膮cy si臋 przy drodze obelisk ku czci Chwa艂kowskiego zosta艂 ufundowany w 1913 przez mieszka艅c贸w wsi, odnowiony przez Zwi膮zek Soko艂a 1934 r.
Kilkaset metr贸w dalej (po drugiej stronie drogi - musia艂em czeka膰 na 艣wiat艂ach 偶eby przej艣膰) znajduj臋 si臋 ko艣ci贸艂 parafialny 艢w. Anny w 艁apczycy (w tym ko艣ciele bra艂em 艣lub). Ten neogotycki ko艣ci贸艂 zosta艂 zbudowany w miejscu drewnianej kaplicy 艢w. Anny w roku 1933 wed艂ug projektu Jana Sas-Zubrzyckiego. Architekt ten by艂 autorem projekt贸w kilku ko艣cio艂贸w w okolicy (np. w Szczepanowie) i podobie艅stwo tych obiekt贸w do ko艣cio艂a w 艁apczycy jest wyra藕nie widoczne.
Powy偶ej ko艣cio艂a widzimy drewnian膮 budowl臋, kt贸ra ma by膰 makiet膮 艣redniowiecznego grodziska, zanim jednak dojedziemy do grodziska mijamy po prawej stronie Zesp贸艂 Szk贸艂 w 艁apczycy (szko艂a podstawowa i gimnazjum). Atrapa grodziska zosta艂a wystawiona przez gmin臋 Bochnia kilka lat temu i na tej scenie odbywa艂y si臋 uroczysto艣ci zwi膮zane z 900 rocznic膮 powstania osady. Tu偶 obok grodziska znajduj臋 si臋 kamie艅 na kt贸rym wmurowano tablic臋 z 艂aci艅skim zapisem z bulli kardyna艂a Idziego gdzie jest wzmianka o 艁apczycy z Kolanowem i sol膮. Zgodnie z tymi zapiskami 艁apczyca jest najstarsz膮 miejscowo艣ci膮 na ziemi boche艅skiej. Ko艂o grodziska znajduj臋 si臋 budynek Domu Ludowego w kt贸rym mie艣ci si臋 przychodnia zdrowia i biblioteka.
呕eby dojecha膰 do kolejnego zabytku 艁apczycy trzeba pokona膰 300 metrowy stromy podjazd, a na jego szczycie zobaczymy ko艣ci贸艂 z 1340 roku ufundowany w tym miejscu przez Kr贸la Kazimierza Wielkiego. Ko艣ci贸艂 le偶y przy szlaku Via Regia Antiqua - czyli stara droga kr贸lewska - dawnym szlaku handlowym z Rusi i W臋gier do Bochni i dalej do Krakowa. Obecnie na odcinku Bochnia Che艂m poprowadzona jest trasa turystyczna przy kt贸rej postawiono tablice z opisami poszczeg贸lnych zabytk贸w. Sam ko艣ci贸艂 ko艣ci贸艂 pod wezwaniem Narodzenia Naj艣wi臋tszej Marii Panny znajduj臋 si臋 na wzg贸rzu w otoczeniu starych lip - jest to bardzo cennych zabytek zniszczony co prawda troch臋 podczas niedba艂ych remont贸w w XIX i XX wieku, ale dalej przedstawiaj膮cy du偶膮 warto艣膰 historyczn膮. Ko艣ci贸艂 jest obecnie w remoncie, msz臋 艣wi臋te obywaj膮 si臋 w nim tylko kilka razy do roku - teraz s膮 chyba ca艂kowicie zawieszone. Do niedawna przy ko艣ciele sta艂a pi臋kna drewniana dzwonnica z XVIII wieku z XIV wiecznym dzwonem, ale niestety w tamtym roku si臋 spali艂a - obecnie widzimy tylko jej pozosta艂o艣ci. Wraz z remontem ko艣cio艂a dzwonnica ma zosta膰 odbudowana, ale to ju偶 nie b臋dzie to samo, a XIV wieczny dzwon kt贸ry stopi艂 si臋 podczas po偶aru przepad艂 bezpowrotnie. Przy kazimierzowskim ko艣ciele znajduj臋 si臋 cmentarz parafialny.
Dalej pojecha艂em tras膮 Via Regia Antiqua w kierunku Che艂mu, droga ta zwana obecnie G贸rnym Go艣ci艅cem biegnie grzbietem wzg贸rz i pozwala podziwia膰 mam bardzo szerok膮 panoram臋 okolicy. Kilkaset metr贸w za ko艣cio艂em napotkamy kolejn膮 tablic臋 informuj膮c膮 turyst臋 o historii produkcji soli z solanek na tym terenie. Po kolejnych 300 metrach zobaczymy kolejn膮 tablic臋, opisuj膮c膮 histori臋 艣redniowiecznego grodziska w 艁apczycy - w dole widoczne s膮 pozosta艂o艣ci wa艂贸w grodziska. Jad膮c dalej drog膮 w kierunku Che艂ma zobaczymy 艣lad najnowszej historii dos艂ownie przed kilkunastu dni - asfalt na drodze zosta艂 zniszczony w wyniku ulewnych deszczy i powsta艂ego w tym miejscu usuwiska - tym samym droga do Che艂mu jest nieprzejezdna, rowerem jako艣 jeszcze przejedziemy, ale samochodem na pewno nie. Tu偶 za osuwiskiem rozpoczyna si臋 zjazd w kierunku Moszczenicy, ja pokonywa艂em go 2 razy pod g贸r臋 i musz臋 stwierdzi膰, 偶e jest bardzo ci臋偶ki. Jazda w d贸艂 jest oczywi艣cie o wiele przyjemniejsza, cho膰 obecnie na drodze znajduj臋 si臋 sporo piasku i kamieni, wi臋c za szybko p臋dzi膰 si臋 nie da艂o. Jad膮c w d贸艂 widzimy po prawej stronie nieczynn膮 kopalnie oraz wiecznie zakorkowan膮 drog臋 nr 4. Gdy ju偶 zjedziemy w d贸艂 to na wprost prowadzi droga do Che艂mu, ja jednak zakr臋ci艂em prawie o 180 stopni o skierowa艂em si臋 boczn膮 drog膮 ko艂o kopalni z powrotem do mojego domu. Tu czeka艂a mnie niemi艂a niespodzianka, na t膮 w膮ska drog臋, kto艣 wywali艂 kup臋 kamieni blokuj膮c drog臋 z Moszczenicy do 艁apczycy, powodem tego by艂o oberwanie si臋 skarpy jakie艣 100 metr贸w dalej. Rowerem oczywi艣cie da si臋 przejecha膰, ale jeden z moich objazd贸w drogi nr 4 zosta艂 niestety zamkni臋ty. Ca艂a trasa kt贸ra pokona艂em to oko艂o 5 km, nie mog臋 jednak powiedzie膰, 偶e objecha艂em ca艂膮 艁apczyc臋, poniewa偶 Wie艣 zaczyna si臋 przy samej Bochni i ci膮gnie si臋 po obu stronach drogi nr 4 na d艂ugo艣ci jaki艣 5 km. My艣l臋 jednak, 偶e podczas tej wycieczki odwiedzi艂em wszystkie najwa偶niejsze zabytki w tej najstarszej na ziemi boche艅skiej miejscowo艣ci.